Warszawa, kościół św. Józefa Oblubieńca NMP, wizytek

Lokalizacja:  Warszawa - Śródmieście, Krakowskie Przedmieście 34 (52.241102, 21.017125)
Budowa: 1728-1733, 1754-1763
Architekt: Karol Bay
Styl: późny barok

HISTORIA. Siostry z Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny popularnie zwane wizytkami sprowadziła z Francji do Polski w 1654 r. królowa Ludwika Maria Gonzaga. Była ona żoną dwóch polskich władców z dynastii Wazów, Władysława IV i jego młodszego brata Jana II Kazimierza. W 1664 r. rozpoczęła się budowa kościoła i klasztoru, niestety nieukończone budynki spłonęły w 1695 r. Budowa nowego kościoła rozpoczęła się w 1728 r. według projektu Karola Baya, być może także Gaetano Chiaveriego. Fundatorką świątyni była Elżbieta Sieniawska, żona hetmana wielkiego koronnego, Adama Mikołaja Sieniawskiego. W 1733 r. prace budowlane przerwano z braku środków. Wznowiono je dopiero w 1754 r. i ukończono w 1763 r. Tym razem pracami budowlanymi kierowali architekci Efraim Szroeger oraz Jakub Fontana. Kościół szczęśliwie nie został zniszczony w czasie II-wojny światowej i dzięki temu przetrwał w swym pierwotnym kształcie do naszych czasów.

ARCHITEKTURA. Jest to świątynia późnobarokowa o układzie bazylikowym. Złożona jest z jednonawowego korpusu, ujętego po bokach rzędami kaplic, połączonych ze sobą wąskimi przejściami oraz z prezbiterium zakończonego ścianą prostą.Trójkondygnacyjna fasada kościoła podzielona jest kolumnami podtrzymującymi wydatne gzymsy. Dolna kondygnacja jest najszersza, w jej środku znajduje się portal wejściowy ujęty po bokach parami pustych nisz. Górna kondygnacja jest nieco węższa od dolnej, ujęta jest po bokach spływami i wazonami. Po środku mieści się duże okno ujęte niszami z posągami śś. Augustyna i Franciszka Salezego. Wieńczy ją trójkątny fronton z Okiem Opatrzności w tympanonie oraz rzeźbami śś. Józefa i Jana Chrzciciela po prawej oraz śś. Anny i Joachima po lewej. W środkowej części najwyższej kondygnacji znajduje się grupa Nawiedzenia św. Elżbiety. Powyżej nad przerwanym przyczółkiem ustawione są figury aniołów adorujących krzyż. Na zewnątrz prezbiterium i nawę główną nakrywa dach dwuspadowy, zaś kaplice boczne nakryte są dachami pulpitowymi. Ściany wnętrza rozczłonkowane są pilastrami i półkolumnami dźwigającymi wydatny gzyms z belkowaniem. Nawa główna otwarta jest do kaplic bocznych półkolistymi arkadami. Nawę główną i prezbiterium nakrywa sklepienie kolebkowe z lunetami na gurtach. Kaplice boczne nakryte są kopułami.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Wnętrze kościoła wypełnione jest przeważnie barokowym i późnobarokowym wyposażeniem, które bez uszczerbku przetrwało ostatnią wojnę. Z porządkiem architektonicznym harmonizuje późnobarokowy ołtarz główny, zaprojektowany przez Efraima Szroegera i wykonany przez warsztat Jana Jerzego Plerscha.  W polu środkowym ołtarza umieszczony jest obraz Nawiedzenie, namalowany w 1761 r. przez Tadeusza Kuntze-Konicza. Wyjątkowym dziełem późnobarokowej snycerki jest ambona w kształcie łodzi piotrowej wykonana przez Jana Jerzego Plerscha. W bocznych kaplicach znajdują sie barokowe i późnobarokowe ołtarze. W ołtarzu w pierwszej kaplicy po lewej znajduje się obraz św. Alojzego Gonzagi, namalowany przez gdańskiego malarza Daniela Schultza przed rokiem 1667. W ołtarzu przeciwległej kaplicy umieszczony jest obraz Nauczanie Marii przez Annę, autorstwa Franciszka Lekszyckiego, malarza z zakonu bernardynów. W prezbiterium zawieszone są dwa obrazy nadwornych malarzy króla Jana III Sobieskiego powstałe w 4. ćw. XVII w.: św. Józefa autorstwa Claude Callot oraz Opłakiwanie Jana Reisnera. Uwagę zwracają też pełnopostaciowe marmurowe pomniki: Tadeusza Czackiego, wykonany przez Tomasza Oskara Sosnowskiego w 1861 r. oraz Kazimierza Brodzińskiego, powstałe rok poźniej dzieło Władysława Oleszczyńskiego. Warto wspomnieć, że na chórze kościoła grywał w czasie nabożeństw dla młodzieży Fryderyk Chopin. Z kościołem wizytek związany jest też Jan Twardowski, ksiądz i poeta, przez wiele lat rektor tej świątyni.

LITERATURA

Michalczyk Z., Czas tu się zatrzymał, Spotkania z zabytkami, 7/2003
Mórawski K., Głębocki W., Warszawa. Mały przewodnik, Warszawa 1997
Żabicki J., Leksykon zabytków Mazowsza i Podlasia, Warszawa 2010
Strona internetowa: http://www.wizytki.waw.pl

Warszawa, kościół św. Józefa Oblubieńca NMP, wizytek

Inne kościoły w Warszawie opisane na stronie: zabytkowekoscioly.net

Warszawa, katedra św. Jana Chrzciciela
Warszawa, katedra św. Floriana
Warszawa, kościół ewangelicki
Warszawa, kościół Matki Bożej Łaskawej, jezuitów
Warszawa, kościół Matki Bożej Zwycięskiej
Warszawa, kościół Najświętszego Zbawiciela
Warszawa, kościół NMP Królowej Polski, pijarów 
Warszawa, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, kamedułów 
Warszawa, kościół Przemienienia Pańskiego, kapucynów
Warszawa, kościół św. Aleksandra
Warszawa, kościół św. Anny, bernardynów
Warszawa, kościół św. Antoniego Padewskiego, bernardynów
Warszawa, kościół św. Ducha, paulinów
Warszawa, kościół św. Franciszka, franciszkanów
Warszawa, kościół św. Jacka, dominikanów
Warszawa, kościół św. Józefa Oblubieńca, wizytek
Warszawa, kościół św. Kazimierza, sakramentek
Warszawa, kościół św. Krzyża, misjonarzy
Warszawa, kościół św. Marcina, augustianów
Warszawa, kościół św. Stanisława Kostki
Warszawa, kościół Wniebowzięcia NMP, karmelitów bosych
Warszawa, kościół św. Anny w Wilanowie
Warszawa, kościół św. Klemensa Hofbauera