Gdańsk, kościół św. Brygidy

Lokalizacja:  Gdańsk, Profesorska 13 (54.354623, 18.652245)
Budowa: koniec XIV w. - 1514
Styl:  gotyk

HISTORIA. Gdańskie zgromadzenie sióstr brygidek powstało w 1386 r. jako jedna z najstarszych filii tego zakonu. Jeszcze przed końcem XIV w. rozpoczęto budowę kościoła św. Brygidy, która trwała z przerwami aż do około 1514 r. Na początku XVII w. wzniesiono wieżę, która nakryta została w 1673 r. barokowym hełmem. W 1817 r. władze pruskie skasowały zakon brygidek, zaś kościół przemianowany został na parafialny. W połowie XIX w. mury kościoła zostały przelicowane nową cegłą maszynową. W 1945 r. już po zakończeniu działań wojennych, wybuchł pożar wywołany przez żołnierzy sowieckich. Runęła wtedy wieża oraz sklepienia nawy głównej i południowej. Dalsze zniszczenia nastąpiły w 1957 r. podczas kolejnego pożaru, spłonęła wtedy zachowana więźba dachowa wraz z zachodnim szczytem nawy południowej. Kościół został odbudowany w latach 1972-75 i jest dziś użytkowany jako świątynia parafialna.

ARCHITEKTURA. Jest to budowla gotycka, złożona z trójnawowego halowego korpusu sześcioprzęsłowego, z płytkimi kapicami od północy i południa, między przyporami wewnętrznymi. Prezbiterium prostokątne, trójprzęsłowe, z zakrystią od północy, umiejscowione zostało nietypowo od zachodu, co było zgodne ze wskazaniami św. Brygidy. Prezbiterium na zewnątrz opięte jest przyporami, które w korpusie przypory zostały wciągnięte do wnętrza. Nad północno-wschodnim narożnikiem kościoła wznosi się barokowa wieża o wyrazistych podziałach pionowych i poziomych, nakryta hełmem z latarnią. Prezbiterium i poszczególne nawy korpusu nakryte są osobnymi dachami dwuspadowymi. Wnętrze oświetlają duże okna ostrołukowe, czterodzielne. Sklepienia w korpusie sieciowe o motywie gwiazd ośmioramiennych, wsparte na ośmiobocznych filarach międzynawowych, w prezbiterium sklepienia kryształowe, zaś w kaplicach żebrowe sześcio- i ośmiodzielne. Arkada tęczy ostrołukowa, fazowana uskokowo, łuki arkad międzynawowych również ostrołukowe, profilowane uskokowo.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Pożary z lat 1945 i 1957 pochłonęły większość zabytkowego wyposażenia świątyni. najcenniejszym zachowanym elementem wyposażenia kościoła jest pochodzący z ołtarza głównego obraz Hermana Hana "Alegoria Triumfującego Kościoła". Zachowała się tez XVIII-wieczna grupa Ukrzyżowania oraz nieliczne epitafia.

LITERATURA

Architektura gotycka w Polsce, pod. red. T. Mroczko i M. Arszyńskiego, Warszawa 1995
Friedrich J., Gdańskie zabytki architektury, Gdańsk 1997
Krzyżanowski L., Gdańsk, 1977
Strona internetowa: http://www.brygida.gdansk.p

Gdańsk, kościół św. Brygidy

Kościoły w Gdańsku opisane na stronie zabytkowekoscioly.net

Gdańsk, bazylika Wniebowzięcia NMP
Gdańsk, katedra Trójcy Świętej, NMP i św. Bernarda
Gdańsk, kościół św. Bartłomieja
Gdańsk, kościół św. Brygidy
Gdańsk, kościół św. Ducha (kaplica Królewska)
Gdańsk, kościół św. Elżbiety
Gdańsk, kościół św. Jakuba
Gdańsk, kościół św. Jana
Gdańsk, kościół św. Jóżefa
Gdańsk, kościół św. Katarzyny
Gdańsk, kościół św. Mikołaja
Gdańsk, kościół św. Piotra i św. Pawła
Gdańsk, kościół św. Trójcy