Wiedeń, kościół augustianów
Wiedeń, kościół św. Augustyna
Wien, Augustinerkirche

Lokalizacja: Wiedeń - Innere Stadt, Augustinerstraße 3 (48° 12′ 20.9″ N, 16° 22′ 3.8″ E)
Budowa: 1330-1339
Architekt: Dietrich Ladtner von Pirn
Styl: gotyk

HISTORIA. Zespól klasztoru i kościoła augustianów przylega bezpośrednio do zabudowań Hofburga, dlatego sam kościół pełnił funkcję kościoła dworskiego. Zbudowany został dla augustianów przez budowniczego Dietricha Ladtnera w latach 1330-39. W XVII w. wnętrze kościoła zostało zbarokizowane i wyposażone w nowe ołtarze. W latach 1784-85 wnętrze ponownie zregotycyzowano. W 1945 r. prezbiterium zostało uszkodzone przez bomby. Z ważnych wydarzeń, których kościół był świadkiem warto wymienić mszę świętą z udziałem króla polskiego Jana III Sobieskiego nazajutrz po zwycięskiej bitwie pod Wiedniem w 1683 r. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w południową elewację kościoła w 300 rocznicę bitwy. W 1854 r. ślub brali w tym kościele Franciszek Józef z Elżbietą Bawarską, popularnie zwaną Sisi.

ARCHITEKTURA. Jest to kościół gotycki złożony z trójnawowego, sześcioprzęsłowego halowego korpusu i wydłużonego pięcioprzęsłowego prezbiterium, zamkniętego oktagonalną kaplicą. Do piątego przęsła prezbiterium dostawiona jest wieża, nakryta kamiennym, ostrosłupowym hełmem, zwieńczonym kwiatonem. Elewacje kościoła od wschodu opięte są uskokowymi przyporami i przeprute ostrołukowymi oknami. Korpus i prezbiterium nakryte są dachami dwuspadowymi. Wnętrza kościoła nakrywają sklepienia krzyżowo-żebrowe, wsparte w korpusie na ośmiobocznych filarach.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Najbardziej interesującym elementem wyposażenia jest klasycystyczny pomnik nagrobny arcyksiężnej Marii Krystyny (zm. 1798), który został ufundowany przez jej męża Alberta, księcia sasko-cieszyńskiego. Warto dodać, że książę Albert był synem króla polskiego Augusta III i to on dał początek istnieniu dzisiejszej Albertiny. Pomnik posiada formę piramidy, do której wejścia zdąża orszak żałobny. Autorem dzieła jest wybitny włoski rzeźbiarz Antonio Canova (1801-1805). W prezbiterium ustawiony jest neogotycki ołtarz główny wykonany przez Andreasa Halbiga w 3 ćw. XIX w. Po prawej stronie nawy znajduje się kaplica św. Jerzego, w której zwraca uwagę paradny grobowiec cesarza Leopolda II (zm. 1792). W małej krypcie za kaplicą (Herzgruft) umieszczone są 54 urny z sercami Habsburgów, począwszy od Ferdynanda III (zm. 1657) do arcyksięcia Franciszka Karola (1878).

LITERATURA

Rüttnauer G., Knaurs Kulturführer in Farbe Wien und umgebung, Augsburg 1998
Toman R., Wien. Kunst und Architektur, wyd. Ullman 2012
Strona internetowa: http://augustinerkirche.augustiner.at (dostęp 13.02.2017)
Strona internetowa: https://www.wien.gv.at/wiki/index.php/Augustinerkirche (dostęp 13.02.2017)

Wiedeń, kościół augustianów

Kościoły w Wiedniu opisane na stroniezabytkowekoscioly.net

Wiedeń, katedra św. Szczepana
Wiedeń, kościół św. Karola Boromeusza
Wiedeń, kościół am Hof
Wiedeń, kościół augustianów
Wiedeń, kościół dominikanów
Wiedeń, kościół franciszkanów
Wiedeń, kościół jezuitów
Wiedeń, kościół kapucynów
Wiedeń, kościół Maria am Gestade
Wiedeń, kościół Mariahilf
Wiedeń, kościół Matki Bożej Zwycięskiej
Wiedeń, kościół minorytów
Wiedeń, kościół paulinów
Wiedeń, kościół pijarów
Wiedeń, kościół salezjanek
Wiedeń, kościół szkocki
Wiedeń, kościół Trójcy Przenajświętszej
Wiedeń, kościół Świętej Trójcy (Wotrubakirche)
Wiedeń, kościół wotywny
Wiedeń, kościół św. Józefa na Kahlenbergu
Wiedeń, kościół św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Centralnym
Wiedeń, kościół św. Michała
Wiedeń, kościół św. Piotra