Wiedeń, kościół św. Marii od Aniołów, kapucynów
Wien, Kapuzinerkirche (Kirche zur Heiligen Maria von den Engeln)

Lokalizacja:  Wiedeń - Innere Stadt, Tegetthoffstrasse 2 (48.205729, 16.370001)
Budowa: 1623-1632
Styl: barok

W południowo-zachodniej części Nowego Rynku (Neuer Markt) znajduje się kościół kapucynów, który odwiedzany jest przez turystów, głównie z powodu sąsiedztwa krypt cesarskich (Kaisergruft, Kapuzinergruft).

HISTORIA. Kościół i klasztor kapucynów w Wiedniu ufundowała w 1618 r. żona cesarza Macieja, Anna. Budowa rozpoczęła się w 1622 r. i ze względu na trwającą wojnę trzydziestoletnią przeciągnęła się do 1632 r. W latach 1934-36 została zrekonstruowana fasada.

ARCHITEKTURA. Kościół jest barokowy, typowy dla architektury kapucyńskiej. Złożony jest z nawy i krótkiego prezbiterium. Do nawy dostawione są kaplice: Cesarska i Piety. Skromna fasada kościoła zwieńczona jest trójkątnym szczytem, przepruta jest dużą rozetą i dwoma zamkniętymi półkoliście oknami a poniżej znajduje się niewielka kruchta. Kościół nakrywają dachy dwuspadowe, z wieżyczką na sygnaturkę nad prezbiterium. Wnętrza kościoła pozbawione są podziałów i nakrywają je sklepienia kolebkowe.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA pochodzi gównie z XVIII i XIX w., składają się na nie ołtarze, obrazy, ławy i stacje Męki Pańskiej. W kaplicy Piety znajduje się ołtarz z marmurową pietą i grób bł. Marka z Aviano. Na ścianach kościoła znajduje się wiele tablic pamiątkowych i epitafiów. Jedna z nich to tablica poświęcona jest poległym oficerom 13 Galicyjskiego Pułku Ułanów, wśród których było wielu Polaków. Na innej poświęconej 2. Pułkowi Ułanów widnieje napis "Nie dajmy się".

KRYPTY cesarskie ufundował cesarz Maciej wraz zoną Anną w 1. ćw. XVII w. Od tego czasu były stale rozbudowane aż do XX w. Znajdują się tu sarkofagi cesarzy z dynastii Habsburgów, wśród nich od czasu cesarza Macieja brakuje tylko Ferdynanda II (zm. 1637), pochowanego w Grazu oraz cesarza Karola (zm. 1922), który zmarł na Maderze i tam został pochowany. W Karolinische Gruft ustawione są dwa sarkofagi wykonane według projektu Johanna Lucasa von Hildebrandta: cesarza Leopolda I (zm. 1705) i jego syna Józefa I (zm. 1711). Do najbardziej okazałych należy sarkofag Marii Teresy (zm. 1780) i jej męża Franciszka I Lotaryńskiego (1765), wykonany w 1753 r. przez Baltazara Ferdinanda Molla, z postaciami cesarskiej pary oraz geniuszami z koronami Austrii, Węgier, Czech i Jerozolimy. Obok ustawiony jest skromny sarkofag Józefa II (zm. 1790), przedstawiciela oświeconego absolutyzmu. Najnowsza jest krypta Franciszka Józefa, urządzona w latach 1908-09. Są tu pochowani m.in. cesarz Franciszek Józef (zm. 1916), jego żona Elżbieta, zamordowana w 1896 r. w Genewie oraz zmarły tragicznie w Mayerling syn Rudolf (zm. 1889).

LITERATURA

Gostyński W., Wiedeń. Przewodnik, Warszawa 1985
Nowak M., Czerwińska B., Wiedeń. Przewodnik, wyd. ExpressMap 2013
Rüttnauer G., Knaurs Kulturführer in Farbe Wien und umgebung, Augsburg 1998
Toman R., Wien. Kunst und Architektur, wyd. Ullman 2012

Strona internetowa: http://www.kaisergruft.at

Wiedeń, kościół kapucynów


Krypty cesarskie (Kaisergruft)

Kościoły w Wiedniu opisane na stroniezabytkowekoscioly.net

Wiedeń, katedra św. Szczepana
Wiedeń, kościół św. Karola Boromeusza
Wiedeń, kościół am Hof
Wiedeń, kościół augustianów
Wiedeń, kościół dominikanów

Wiedeń, kościół jezuitów
Wiedeń, kościół kapucynów
Wiedeń, kościół Maria am Gestade
Wiedeń, kościół Mariahilf
Wiedeń, kościół Matki Bożej Zwycięskiej
Wiedeń, kościół minorytów
Wiedeń, kościół paulinów
Wiedeń, kościół pijarów
Wiedeń, kościół salezjanek
Wiedeń, kościół szkocki
Wiedeń, kościół Trójcy Przenajświętszej
Wiedeń, kościół wotywny
Wiedeń, kościół św. Józefa na Kahlenbergu
Wiedeń, kościół św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Centralnym
Wiedeń, kościół św. Michała
Wiedeń, kościół św. Piotra