Wiedeń, kościół Mariahilf
Wiedeń, kościół Pomocy Matki Bożej
Wien,
Mariahilfer Kirche

Lokalizacja: Wiedeń - Mariahilf, Barnabitengasse 14 (48.199005, 16.353062)
Budowa: 1686-1689, przebudowany 1711-26
Architekt: Sebastiano Carlone
Styl: barok

HISTORIA. W 1660 r. na miejscu obecnego kościoła powstała drewniana kaplica, w której umieszczono łaskami słynący obraz Matki Bożej Wspomożenie Wiernych. W 1669 r. drewniana kaplica została zastąpiona murowaną, którą w 1683 r. zniszczyli Turcy podczas oblężenia Wiednia. Na jej miejscu w latach 1686-89 zbudowano kościół według projektu Sebastiano Carlone. W latach 1711-26 kościół został przebudowany według projektu Franziskusa Jänckla i uzyskał obecny kształt.

ARCHITEKTURA. Późnobarokowy kościół złożony jest z trójprzęsłowej nawy ujętej po bokach rzędami kaplic, transeptu i krótkiego prezbiterium. Prezbiterium i ramiona transeptu zamknięte są trójbocznie. Trójosiowa i dwukondygnacjowa fasada zwieńczona jest dwiema wieżami, nakrytymi barokowymi hełmami o wysokości 52 metrów każda. W półkolistych wnękach umieszczone są figury świętych i Matki Bożej. Elewacje boczne o podziałach ramowych, przeprute dużymi półkoliście zamkniętymi oknami. Nawę, transept i prezbiterium nakrywają dachy dwuspadowe z wieżyczką na sygnaturkę na zakończeniu prezbiterium. Nad kaplicami dachy jednospadowe. Ściany wnętrze podzielone są pilastrami z bogato zdobionymi kapitelami, podtrzymującymi wydatny gzyms z belkowaniem obiegający wnętrze. Kaplice otarte sa do nawy półkolistymi arkadami. Prezbiterium, nawę i ramiona transeptu nakrywają sklepienia kolebkowe z lunetami, nad skrzyżowaniem naw wznosi się pozorna kopuła.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Sklepienia zdobią malowidła ze scenami z życia Matki Bożej wykonanymi w latach 1759-60 przez Paula Trogera. W późnobarokowym ołtarzu głównym z połowy XVIII w., zaprojektowanym przez Sebastiana Haupta, umieszczona jest XVII-wieczna kopia obrazu Lucasa Cranacha Starszego, Matka Boska Nieustającej Pomocy (oryginał obejrzeć można w katedrze Innsbrucku). W pozostałych ołtarzach w transepcie i kaplicach bocznych znajdują się liczne barokowe rzeźby i obrazy. Witraże zostały wykonane w ostatniej dekadzie XIX w. w wiedeńskim zakładzie witraży Carla Geylinga.

Przed kościołem pomnik Józefa Haydna z 1887 r. dzieło Heinricha Nattera.

LITERATURA

Gostyński W., Wiedeń. Przewodnik, Warszawa 1985
Nowak M., Czerwińska B., Wiedeń. Przewodnik, wyd. ExpressMap 2013
Strona internetowa: http://www.pfarremariahilf.at/ (dostęp 17.04.2018)

Wiedeń, kościół Mariahilf

Kościoły w Wiedniu opisane na stroniezabytkowekoscioly.net

Wiedeń, katedra św. Szczepana
Wiedeń, kościół św. Karola Boromeusza
Wiedeń, kościół am Hof
Wiedeń, kościół augustianów
Wiedeń, kościół dominikanów

Wiedeń, kościół jezuitów
Wiedeń, kościół kapucynów
Wiedeń, kościół Maria am Gestade
Wiedeń, kościół Mariahilf
Wiedeń, kościół Matki Bożej Zwycięskiej
Wiedeń, kościół minorytów
Wiedeń, kościół paulinów
Wiedeń, kościół pijarów
Wiedeń, kościół salezjanek
Wiedeń, kościół szkocki
Wiedeń, kościół Trójcy Przenajświętszej
Wiedeń, kościół wotywny
Wiedeń, kościół św. Józefa na Kahlenbergu
Wiedeń, kościół św. Karola Boromeusza na Cmentarzu Centralnym
Wiedeń, kościół św. Michała
Wiedeń, kościół św. Piotra