Warszawa, kościół św. Franciszka, franciszkanów

Lokalizacja:  Warszawa - Nowe Miasto, Zakroczymska1 (52.253595, 21.006460)
Budowa: 1679 - po 1717
Architekt: Jan Chrzciciel Ceroni, Karol Bay
Styl:  barok

HISTORIA. Franciszkanie przybyli do Warszawy w 1646 r. za sprawą króla polskiego Władysława IV Wazy. Pierwsze drewniane zabudowania klasztoru spalili Szwedzi w czasie Potopu. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto w 1679 r. według projektu Jana Chrzciciela Ceroniego. Prace budowlane finansowali m.in. król Jan III Sobieski i Adam Kotowski, stolnik wyszogrodzki. Mimo tego wkrótce budowę przerwano z braku środków i wznowiono dopiero w 1717 r. dzięki wsparciu Jerzego Lubomirskiego, wojewody krakowskiego. Pierwotny projekt zmodyfikował Karol Bay a w 1788 r. fasadę przekształcił Józef Boretti. W 1944 r. podczas powstania warszawskiego kościół został zbombardowany w wyniku czego zawaliły się sklepienia. Przetrwały natomiast ściany boczne, co ułatwiło szybką odbudowę zakończoną w 1947 r.

ARCHITEKTURA. Kościół jest budowlą barokową, złożoną z krótkiego, trójnawowego korpusu o układzie bazylikowym, transeptu i dwuprzęsłowego prezbiterium, zamkniętego półkoliście. Do prezbiterium po bokach przylegają kaplica i zakrystia ze skarbcem. Korpus poprzedza dwuwieżowa fasada, o dwóch kondygnacjach rozdzielonych wydatnym gzymsem. Wieże wysunięte są do przodu i opięte w narożach pilastrami. Środkowa część fasady rozczłonkowana jest zwielokrotnionymi pilastrami oraz pół i ćwierć kolumnami. Fasadę wieńczy szczyt schodkowy z krzyżem. Portal środkowy nakryty jest trójkątnym naczółkiem a powyżej umieszczona jest tablica fundacyjna z herbem Jerzego Lubomirskiego. Pozostałe zewnętrzne elewacje posiadają skromne podziały ramowe. Prezbiterium i nawę główną nakrywa wspólny dach dwuspadowy, przedzielony kalenicą również dwuspadowego dachu nad transeptem. Nawy boczne, kaplica i zakrystia nakryte są dachami jednospadowymi. Ściany wewnątrz kościoła rozczłonkowane są pilastrami kompozytowymi. Prezbiterium i nawę główną nakrywają sklepienia kolebkowe z lunetami, w nawach bocznych sklepienia krzyżowe. Nawa główna otwarta jest do naw bocznych arkadami filarowymi o półkolistych zamknięciach.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Mimo zniszczeń zachowała się duża część oryginalnego, przeważnie barokowego wyposażenia, są to boczne ołtarze, rzeźby, obrazy, epitafia i organy. W prezbiterium ustawiony jest całkowicie zrekonstruowany ołtarz główny z obrazem Stygmatyzacja św. Franciszka, dziełem Matthiasa Kargena z XVII w. Inny obraz tego malarza, przedstawiający św. Antoniego umieszczony jest w ołtarzu w prawym ramieniu transeptu. Na lewej ścianie prezbiterium zawieszony jest cenny obraz Chrystus w Ogrojcu, będący dziełem wybitnego śląskiego malarza Michaela Willmana z 1661 r. Podobnie jak wiele innych dzieł sztuki z Dolnego Śląska został po wojnie wywieziony do Warszawy. Obok znajduje się późnobarokowa ambona z lat 1732-36, częściowo zrekonstruowana po wojnie. W ołtarzu lewego ramienia transeptu znajduje się rzeźbiona Grupa Ukrzyżowania, której krucyfiks przypisuje się Andrzejowi Schluterowi, wybitnemu gdańskiemu rzeźbiarzowi, działającemu w Warszawie do 1694 r. W rokokowym ołtarzu w lewej nawie umieszczony jest obraz św. Józefa Dzieciątkiem, być może autorstwa francuskiego malarza Claude Collota. Warto też zajrzeć do kaplicy po lewej stronie prezbiterium, gdzie znajduje cenna relikwia, zatopiona w wosku dłoń św. Witalisa. Obok w rokokowym ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Bożej Pocieszenia z przed 1657 r. Na chórze muzycznym w neobarokowym prospekcie znajdują się 43-głosowe organy wykonane przez organmistrza Wacława Biernackiego w 1925 r.

Rzut poziomy za: Żabicki J., Leksykon zabytków Mazowsza i Podlasia, Arkady 2010

LITERATURA

Żabicki J., Leksykon zabytków Mazowsza i Podlasia, Arkady 2010
Strona internetowa: http://warszawa.wikia.com/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_
%C5%9Bw._Franciszka_Serafickiego (dostęp 10.01.2014)

Strona internetowa: http://www.warszawa.franciszkanie.pl/index.php?page=historia-2 (dostęp 10.01.2014)

Warszawa, kościół św. Franciszka, franciszkanów

Inne kościoły w Warszawie opisane na stronie: zabytkowekoscioly.net

Warszawa, katedra św. Jana Chrzciciela
Warszawa, katedra św. Floriana
Warszawa, kościół ewangelicki
Warszawa, kościół Matki Bożej Łaskawej, jezuitów
Warszawa, kościół Matki Bożej Zwycięskiej
Warszawa, kościół Najświętszego Zbawiciela
Warszawa, kościół NMP Królowej Polski, pijarów 
Warszawa, kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, kamedułów 
Warszawa, kościół Przemienienia Pańskiego, kapucynów
Warszawa, kościół św. Aleksandra
Warszawa, kościół św. Anny, bernardynów
Warszawa, kościół św. Antoniego Padewskiego, bernardynów
Warszawa, kościół św. Ducha, paulinów
Warszawa, kościół św. Franciszka, franciszkanów
Warszawa, kościół św. Jacka, dominikanów
Warszawa, kościół św. Józefa Oblubieńca, wizytek
Warszawa, kościół św. Kazimierza, sakramentek
Warszawa, kościół św. Krzyża, misjonarzy
Warszawa, kościół św. Marcina, augustianów
Warszawa, kościół św. Stanisława Kostki
Warszawa, kościół Wniebowzięcia NMP, karmelitów bosych
Warszawa, kościół św. Anny w Wilanowie
Warszawa, kościół św. Klemensa Hofbauera