Włochy
Florencja, kościół San Salvatore al Monte
Marek SztorcFlorencja, kościół San Salvatore al Monte
Firenze, chiesa di San Salvatore al. Monte
Florencja, kościół Salwatora na Górze
Lokalizacja: Florencja, Via di San Salvatore al Monte 9 (43.761424, 11.265259)
Budowa: 1499 - 1504
Architekt: Simone del Pollaiuolo
Styl: renesans
HISTORIA. Klasztor został założony przez franciszkanów w 1417 r. Kościół wzniesiono w latach 1499 - 1504 na miejscu oratorium śś. Salwatora i Franciszka. Autorem projektu kościoła był Simone del Pollaiuolo.
ARCHITEKTURA. Renesansowy kościół złożony z ośmioprzęsłowej nawy ujętej po bokach kaplicami i krótkiego prezbiterium zamkniętego ścianą prostą. Skromna fasada podzielona na dwie kondygnacje, z których dolna jest szersza z prostokątnym portalem na osi nakrytym trójkątnym naczółkiem. Górna kondygnacja zwieńczona trójkątnym tympanonem i wypełniona trzema prostokątnymi oknami, z których okno środkowe nakryte jest naczółkiem półkolistym a okna skrajne nakrywają naczółki trójkątne. Otynkowane gładkie elewacje boczne nawy rozczłonkowane są ośmioma prostokątnymi oknami na przemian nakrytymi naczółkami półkolistymi i trójkątnymi. Kaplice boczne oświetlają niewielkie okna prostokątne zamknięte półkoliście. Nawę i prezbiterium nakrywa spłaszczony dach dwuspadowy zaś nad rzędami kaplic dachy jednospadowe. Wewnątrz nawa główna nakryta jest otwartą więźbą dachową. Ściany nawy podzielone są obiegającym gzymsem na dwie kondygnacje. Dolna kondygnacja rozczłonkowana jest pilastrami między którymi rozmieszczone są półkoliste arkady kaplic bocznych. Górną kondygnację także dzielą pilastry między którymi rozmieszczone są okna.
WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA. Kościół posiada całkiem interesujące wyposażenie. W ołtarzu głównym umieszczony jest drewniany renesansowy krucyfiks z 1496 r. wiązany z artystą z kręgu Andrea Ferrucci. W drugiej kaplicy po lewej stronie znajduje się rzeźbiona scena Opłakiwania, którą wykonał z terakoty Giovanni della Robbia. W kaplicach znajduje się wiele cennych obrazów florenckich z XV i XVI w.: m.in. Pieta, malowana przez Neri di Bicci, Tronująca Matka Boża z Dzieciątkiem, wykonany przez Giovanni dal Ponte czy śś. Kosma, Damian, Franciszek i Antoni, dzieło Rosello di Jacopo Franchi. Projekty witraży figuralnych w oknach przypisuje się Perugino i datuje się je na początek XVI w. Na kontrfasadzie znajduje się pomnik nagrobny Marcello Virgillio Adriani z 1526 r., który podpisał wyrok śmierci na Savonarolę w 1498 r. Autorem popiersia zmarłego jest Andrea Ferrucci.
LITERATURA
Knaurs Kulturführer in Farbe, Florenz und Toskana, Augsburg 1998
Zucconi G., Florence an architectural guide, Verona 1995
Strona internetowa: http://www.churchesofflorence.com/oltrarno.htm#sansalvalmonte
Florencja, kościół San Salvatore al Monte\
Kościoły we Florencji opisane na stronie zabytkowekoscioly.net
Florencja, katedra Santa Maria del Fiore
Florencja, kościół Santa Croce
Florencja, kościół Santa Maria Novella
Florencja, kościół San Lorenzo
Florencja, kościół San Spirito
Florencja, kościół Santa Trinita
Florencja, kościół San Miniato al Monte
Florencja, kościół Santissima Annunziata
Florencja, kościół Ognissanti
Florencja, kościół Orsanmichele
Florencja, kościół Sant'Ambrogio
Florencja, kościół San Marco
Florencja, kościół San Giovannino degli Scolopi
Florencja, kościół San Salvatore al Monte