Praha-Vinohrady, Kostel Nejsvětější Srdce Ježíšovo

Lokalizacja: Praga-Vinohrady, Vinohradská 1438/70 (50.078032, 14.450779)
Budowa: 1928-32
Architekt: Josip Plečnik
Styl: modernizm

Dominantą nowszej wschodniej części praskiej dzielnicy Winohrady jest charakterystyczny kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, który zadaniem wielu nawiązuje do Arki Noego. Kościół jest dziełem słoweńskiego architekta Josipa Plečnika, który zasłynął prowadząc prace rekonstrukcyjne i adaptacyjne na Hradczanach.

HISTORIA. Kiedy okazało się, że neogotycki kościół św. Ludmiły nie wystarcza już da mieszkańców miasta Královské Vinohrady (od 1922 r. dzielnicy Pragi Vinohrady), rozpisano konkurs na budowę kolejnej świątyni, w którym zwyciężył architekt Josip Plečnik. Wzniesiony w latach 1928-32 kościół uważany jest za czołowy przykład czeskiej architektury sakralnej w 20-leciu międzywojennym.

ARCHITEKTURA. Modernistyczny, złożony z obszernej nawy o wymiarach 32x26 metrów. Nad częścią ołtarzową, na prawie całej szerokości nawy wznosi się wysoka na 42 m prostokątna wieża, ujęta po bokach obeliskami. Za wieżą do nawy przylega równie szeroka zakrystia. Elewacje zewnętrzne kościoła wykonane są z brunatnej cegły i pokryte pionowymi rzędami wystających płyt. Górna część elewacji jest otynkowana i wydzielona rzędem prostokątnych okien, obiegającym całą nawę. Kościół nakrywa spłaszczony dach dwuspadowy od frontu zwieńczony krzyżem celtyckim podtrzymywanym przez klęczące anioły. Do wnętrza prowadzą trzy prostokątne portale. Nad największym z nich, środkowym, mieszczona jest rzeźba Matki Bożej z Dzieciątkiem. Wieża podobnie jak elewacje nawy pokryta jest brunatną cegłą a jej górna część jest otynkowana i rozczłonkowana rzędem prostokątnych okien. W centralnej części przepruta jest wielkim oknem o średnicy 7,6 m będącym równocześnie tarczą ogromnego zegara. Wieżę nakrywa dwuspadowy dach zwieńczony miedzianą banią z krzyżem. Wnętrze kościoła nakrywa sklepienie kasetonowe a ściany obłożone są czerwoną cegłą.

WYSTRÓJ I WYPOSAŻENIE WNĘTRZA w znacznej mierze zaprojektował Otto Rothmayer. Nad głównym ołtarzem, wykonanym z białego marmuru karraryjskiego zawieszona jest 3-metrowa figura Chrystusa w otoczeniu czeskich świętych: św. Jana Nepomucena, Agnieszki, Wojciecha, Wacława, Ludmiły i Prokopa, wykonana przez Damiána Pešana. Stacje drogi krzyżowej namalował František Doubek, witraże w oknach projektował Karel Svolinský a organy w 1936 r. wykonał Josef Mölzer z Kutnej Hory.

LITERATURA

Pernal M., Praga. Spacerownik historyczny, Warszawa 2013
Strona internetowa: https://www.archiweb.cz/b/kostel-nejsvetejsiho-srdce-pane (dostep 28.12.2018)