Praha - Malá Strana, kostel svatého Vavřince

Lokalizacja: Praga-Strahov, Petřínské sady 118/00 (50.083046, 14.396186)
Budowa: 1737-1770
Architekt: Ignac Palliardi Starszy
Styl: późny barok

HISTORIA. Pierwsze wzmianki o kościele na górze Petrin (328 m n.p.m) pochodzą z 1135 r. Według legendy romański kościół miał zbudować książę Bolesław II na prośbę św. Wojciecha. Był Obecny barokowy kształt kościół uzyskał w latach 1737-1770 a autorem projektu był Ignac Palliardi Starszy, który romańskie pozostałości wkomponował w nową świątynię. Od 1995 r. kościół pełni funkcję katedry Kościoła Starokatolickiego w Czechach.

ARCHITEKTURA. Późnobarokowy kościół zbudowany jest na planie krzyża. Składa się z owalnej nawy głównej, obszernego przedsionka, naw bocznych w formie ramion transeptu oraz prostokątnego prezbiterium, zamkniętego półkoliście, którego zakończenie jest pozostałością romańskiej apsydy. Fasada kościoła jest pięcioosiowa o podziałach ramowych i ujęta dwiema wieżami. Środkowa część fasady jest wypukła z wielką niszą mieszczącą rzeźbę św. Wojciecha i zwieńczona przełamującym się szczytem. Nad szczytem umieszczone są barokowe rzeźby: Trójcy Świętej formie Piety oraz śś. Jana Nepomucena i Marii Magdaleny. Wieże kwadratowe nakryte są baniastymi hełmami z latarniami. Nawa główna nakryta jest kopułą z dużą latarnią, nawy boczne nakryte są dachami dwuspadowymi. Wewnątrz ściany kościoła podzielone są pilastrami. Nawa nakryta jest kopułą a prezbiterium, nawy boczne i przedsionek nakrywa sklepienie kolebkowe z lunetami na gurtach.

WYPOSAŻENIE WNĘTRZA jest bardzo skromne. Na uwagę zasługuje tylko umieszczony w prawym ołtarzu bocznym obraz Męczeństwo św. Wojciecha namalowany w 1693 r. przez Jeana Claude Monnota.

LlITERATURA

Kroh A., Praga. Przewodnik, wyd. Rewasz 2007
Szymański R., Złota Praga. Historie nie do opowiedzenia, Polanica Zdrój 2013
Strona internetowa: https://www.starokatolici.cz/farnost-praha-katedralni-chram-sv-vavrince/t12445 (dostęp 31.07.2020)